Tekfen’den kadına yönelik

şiddete karşı destek

Kadına yönelik şiddet, insan haklarının en yaygın ihlallerinden biri. Dünyada yaşayan yüz milyonlarca ve Türkiye’de yaşayan yüz binlerce kadın, yaşamını fiziksel ve duygusal boyutlarda uygulanan şiddetin gölgesinde sürdürüyor. Birleşmiş Milletler’in kadına yönelik şiddetle mücadele için başlattığı aktivizm kampanyasına bu yıl da destek veren Tekfen Holding, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle Tekfen Tower’ı turuncu renkle aydınlattı.

2020 yılında “Aile İçi Şiddet ile Mücadele Politikası”nı açıklayan ve bu yıl içinde fiziksel, ekonomik, cinsel ya da psikolojik şiddete maruz kalan çalışanlarına destek vermek üzere “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Rehberi”ni yayımlayan Tekfen Holding, Birleşmiş Milletler’in 16 Günlük Aktivizm - Kadınlara Yönelik Şiddete Son kampanyasına da kayıtsız kalmadı.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin bu yıl “Kayıtsız Kalmayın” teması ile kamuoyunu, şiddete tanık olduklarında harekete geçmeye ve kayıtsız kalmamaya çağırdığı kampanya, her sene olduğu gibi bu yıl da Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü olan 25 Kasım’da başlayıp, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde sona erdi. Kampanya nedeniyle www.atesbocekleri.info web sitesini hayata geçiren Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, bu yolla hayatın her anında ve farklı ortamlarda gerçekleşebilecek şiddet vakaları ve bu vakalara tanıklık halinde neler yapılabileceği hakkında bilgilendirmeler yaptı.

Şiddete tanıklık anında ve sonrasında şiddete maruz bırakılan kadınlara nasıl destek olabilecekleri hakkında çevrimiçi bir dayanışma ağı kurabilmeyi amaçlayan kampanyaya Tekfen Holding’de hem sosyal medya kanallarında yer vererek hem de Tekfen Tower’ı turuncu renkle aydınlatarak destek verdi.

Kadına şiddet küresel bir sorun

Birleşmiş Milletler’in verilerine göre kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet küresel bir sorun. Son tahminlere göre, dünyada 15 yaş ve üstü neredeyse 3 kadından 1’i hayatları boyunca en az bir kez yakın partnerleri veya partnerleri olmayan biri tarafından fiziksel veya cinsel şiddete maruz bırakılıyor. Son yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de de her 10 kadından 4’ü hayatlarının bir noktasında fiziksel ve/veya cinsel şiddete uğruyor.

COVID-19 pandemisiyle kadınlara yönelik şiddet dünya genelinde artarken, şiddete maruz bırakılan kadınların çoğu utanç, korku ve önyargılar yüzünden gördükleri şiddeti gizliyorlar. Dünya genelinde şiddete maruz bırakılan kadınların sadece yüzde 40’ından azı durumu ilgili mercilere bildirirken, bu oran Türkiye’de daha da düşük. Fiziksel ve/veya cinsel şiddete maruz kalan kadınların yarısından çoğu bu durumu sadece yakın sosyal çevrelerine anlatırken, yalnızca yüzde 11’i yardım almak için resmi bir kuruma veya bir sivil toplum kuruluşuna başvuruyor.