Kadın Çiftçi Kredisi belgeseli yayında

Tekfen Vakfı ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın tarımda kadın girişimcileri desteklemek amacıyla geçtiğimiz bahar hayata geçirdiği “Kadın Çiftçi Kredisi” projesinin belgeseli YouTube’da.

Tarımda çalışmak isteyip kendi girişimini kuracak maddi imkânı olmayan ya da işini geliştirecek sermayeden yoksun kadın girişimciler için Tekfen Vakfı ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) iş birliğinde bu yıl 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde hayata geçirilen “Kadın Çiftçi Kredisi” projesi büyük ilgi görüyor. Pilot bölge olarak Ege’de başlatılan proje kapsamında bugüne kadar 80 dar gelirli kadın çiftçiye, yapacakları tarım faaliyetine göre 5.000 ila 15.000 TL arasında kredi tahsis edildi. Kredi almaya hak kazanan kadın çiftçilere, aynı zamanda Toros Tarım’ın uzman ziraat mühendisleri yoluyla işlerini en iyi şekilde yapabilmeleri için eğitim ve danışmanlık desteği de veriliyor. Ege’den sonra Batı Akdemiz Bölgesi’nde tahsis edilen yeni kredilerle liste 23 kadın çiftçi ile daha da genişledi.

Projenin yönetim ve tanıtım ayağında görev alan Tekfen Holding, krediden yararlanan kadın çiftçilerin eğitim ve üretim çalışmalarını yerinde görüntülemek üzere 6 dakikalık kısa bir belgesel hazırladı. Kısa söyleşilerin de yer aldığı belgeseli YouTube üzerinden izleyebilirsiniz.