Tekfen Filarmoni

ilk kez CSO Ada Ankara’da!

Tekfen Filarmoni, geçen yıl müzikseverleri ağırlamaya başlayan “CSO Ada Ankara”daki ilk konserini 13 Kasım’da verdi. Temsilde şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni, henüz 16 yaşındayken Paganini Yarışması’nı kazanan Japon keman sanatçısı Sayaka Shoji’ye eşlik etti.

Daimi şef ve sanat direktörü Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni, sonbahar konserinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) da yerleşik olduğu CSO Ada Ankara’da sanatseverlerle buluştu. Açıldığı günden beri önemli sanatçıları ve orkestraları ağırlayan CSO Ada Ankara’daki ilk konserini veren Tekfen Filarmoni, Paganini yarışmasının en genç ve ilk Japon kazananı, keman sanatçısı Sayaka Shoji’ye eşlik etti.

Konserde Ferit Tüzün’ün Nasreddin Hoca Humoresque, Sergei Prokofyev’in 2 No’lu Sol minör Keman Konçertosu ile Antonin Dvorak’ın 9 No’lu Yeni Dünyadan Senfonisi seslendirildi.

Kemanın yeni starı

Eleştirmenlerin “Dinleyici ruhunun derinliklerine sadece olağanüstü güçlü icrasıyla değil, kendisine has sesiyle de ulaşıyor” diye tarif ettiği Sayaka Shoji, kemanla 5 yaşında tanışıp ilk konserini 14 yaşında verdi. 1999 yılında, henüz 16 yaşındayken Paganini Uluslararası Keman Yarışması'nda birincilik ödülünü kazanarak tüm dikkatleri üzerine çekti. Başarıları kısa zamanda yankı bulan ve ismi uluslararası basında “Şüphesiz Yeni Bir Star Doğuyor” şeklinde manşetlere taşınan Shoji, Berlin Filarmoni, Londra Senfoni, New York Filarmoni, Baltimore Senfoni, St. Petersburg Filarmoni Orkestrası, Orkestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia ve WDR Senfoni Orkestrası gibi önemli orkestralarla birlikte konserler verdi.

Tekfen Filarmoni’nin davetlisi olarak Ankara’ya gelen Sayaka Shoji, eleştirmenlerin de dikkat çektiği gibi sadece olağanüstü güçlü icrasıyla değil, aynı zamanda kemanının kendine has tınısıyla da dinleyicileri derinden etkilemeyi biliyor. Shoji sanatını, 1729 yapımı bir Recamier Stradivarius ile icra ediyor.

Başkentin kültür adası “CSO Ada”

Dünyanın sayılı müzik merkezlerinden biri olmaya aday olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın yeni binası CSO Ada Ankara 2020 yılında hizmete girdi. Temeli 1995 yılında atılan bu görkemli kültür kompleksi, 2023 koltuk kapasiteli “Büyük Salon”, 500 koltuk kapasiteli “Mavi Salon” ve 600 kişilik “Tarihi CSO Salonu”nun yanı sıra açık hava alanları, müzesi, fuaye alanları, kafeterya ve restoranlarıyla oldukça geniş bir alana yayılıyor.

Kökleri 1826 yılına uzanan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın daimi yerleşkesi olan CSO Ada Ankara’da müzikseverler, dünyanın en saygın orkestra ve solistlerini ağırlamanın dışında cazdan etnik müziğe ve geleneksel topluluklara çok sayıda etkinlikle buluşabiliyor.