Tekfen Tarım ve Sabancı Üniversitesi iş birliği ile dünyada bir ilk

Bitki hastalıkları henüz tarladayken saptanacak

Tarım alanında ileri teknolojileri uygulamaya geçiren Tekfen Tarım, Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM) iş birliği ile teknoloji ve inovasyon odaklı bir yeniliğe imza attı. Ortak geliştirilen prototip, dünyada bir ilk olarak, bitki hastalıklarının sahada hızlı tanısını mümkün kılıyor.

Tekfen Tarım’ın SUNUM iş birliği ile geliştirdiği prototip, tarım sektörüne önemli katkı sağlayacak bir özelliği barındırıyor. SUNUM’un tam zamanlı araştırmacılarından Stuart Lucas’ın, yarı zamanlı araştırmacılar Meltem Elitaş ve Ali Fuat Ergenç ile birlikte geliştirdiği prototip, bitkinin hastalığını laboratuvara numune göndermeden tarladayken saptama imkânı veriyor.

Hakan Göral: “Tarımsal verim açısından çok önemli bir başarı!”

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Tarımsal Sanayi Grubu CEO’su Hakan Göral, bu prototipin Türkiye’de daha verimli bir tarımsal üretim için çok önemli bir başarı olduğunu kaydetti. Göral, böyle önemli bir konuda bir ilke imza atmaktan gurur duyduklarını vurgulayarak, “Yaptığımız tüm çalışmaları, Türk çiftçisinin işini kolaylaşmak ve onların maliyet kalemlerini azaltmanın yanında ekonomik olarak ülkemizi kalkındıracak adımlar atma hedefiyle gerçekleştiriyoruz. Bu prototip sayesinde, bitkilerin henüz tarladayken hastalıkların belirlenmesi ile ülkemizde daha nitelikli bir tarım yapılmasına katkı sunmuş olduk. Tarımda verim ve kalite kaybının önüne geçebilmek için ciddi çalışmalara imza atmaya devam edeceğiz,” dedi.

Prof. Dr. Fazilet Vardar Sukan: “Proje ile dünyada bir ilke imza attık.”

SUNUM Direktörü Prof. Dr. Fazilet Vardar Sukan ise, “Türkiye’de tarımın öncülerinden olan Tekfen Tarım’ın, SUNUM’un altyapı ve insan gücüne olan güveni bizlere gurur verdi. Yaptığımız iş birliği sayesinde tarımsal ürünlerde hastalıkların hızlı, sahada erken tespiti ile hastalık kaynaklı sorunların önüne geçilebilecek. Dünyada bir ilki gerçekleştirerek özgün ve tarımda kalite artışına hizmet edecek bir adım atmış olduk,” diye konuştu.