Tekfen Mühendislik

güneşe odaklandı

İtalyan makarna markası Barilla Foggia’nın temiz enerjiden üretim yapacak yeni tesisinde proje ortaklarından biri olan Tekfen Mühendislik, tesisin en önemli parçalarından biri olan güneş sahasının mühendislik çalışmalarını yürütüyor. Tekfen Mühendislik’in geliştirdiği ve dünyada ilk kez uygulanan yeni teknoloji güneş santralinin ilk aşaması başarıyla geçildi.

Geliştirdiği projelerle hem yerel hem de uluslararası kuruluşlara hizmet veren Tekfen Mühendislik, dünyanın en büyük makarna üreticilerinden Barilla Foggia için güneş enerjisi santrali geliştiriyor. Barilla’nın, temiz enerjiden üretim yapacak yeni tesisinin proje ortaklarından biri olan Tekfen Mühendislik’in, HiFlex (High Storage Density Solar Power Plant for FLEXible Energy Systems) projesi kapsamında ürettiği santral, makarna fabrikasına işletme buharı temin edecek. Proje, Avrupa Birliği Horizon 2020 araştırma ve inovasyon programı tarafından da destekleniyor.

Tekfen Mühendislik’in projedeki sorumluluğu, “heliostat” adı verilen, yaklaşık 16 metrekare ayna alanına sahip olan, güneşi motor ve sensörlerle gerçek zamanlı olarak iki eksende takip edebilen yoğunlaştırıcıların tasarlanması, üretimi, sahadaki kurulumu, test ve devreye alma işlemlerinin tamamını kapsıyor.

İçbükey olarak şekillendirilmiş aynalar güneş ışığını konsantre hale getirerek bir kuleye yansıtıyor. Bir konveyör ile kuleye taşınan partiküller, aynalardan yansıyan güneş ışığı ile 1000°C sıcaklığa ulaşarak sıcak depolama tankına, oradan da ısı değiştiriciye taşınıyor. Isı değiştiriciden geçen sıcak partiküller suyu kızgın buhara çeviriyor ve bu buhar makarna fabrikasına gönderilerek makarna kurutmada kullanılıyor.

Tekfen Mühendislik ekibi, kule tipi konsantre güneş enerjisi santralinin üretimi için bugüne kadar yoğun bir çalışma gerçekleştirdi. Çok detaylı bir şekilde yürütülen çalışmalar sayesinde tasarlanan yansıtıcı sisteminin testleri de başarıyla tamamlandı. Bu uzun süreci, Tekfen Mühendislik Yenilenebilir Enerji Grup Lideri Deniz Akçura’nın objektifinden izleyebilirsiniz.

İşte, azmin, kararlılığın ve titiz bir çalışmanın eseri olan bir başarı öyküsü...