Toros Tarım

5. kez ihracat şampiyonu

Toros Tarım, kimyasal gübre ihracatında üst üste 5. kez “İKMİB İhracatın Yıldızları Ödülü”nü kazanarak başarılarına bir yenisini ekledi. Tarımsal Sanayi Grubu CEO’su Hakan Göral, Türkiye’nin ekonomisine katkıda bulunmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, geçtiğimiz yıl gübre ihracatına getirilen kısıtlamaların sezon dışı ve kapasite fazlası gübreler için kaldırılması halinde gübre ihracatının daha da artacağını ifade etti.

Kurulu gübre üretim kapasitesi ve yıllık üretim bazında Türkiye’de gübre sektörünün en büyük oyuncusu olan Toros Tarım, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından düzenlenen “İKMİB İhracatın Yıldızları Ödülleri”nde 5. kez üst üste gübre ihracatı şampiyonu oldu.

Toros Tarım’ın 2021 yılında gerçekleştirdiği toplam kimyasal gübre ihracatı, yıl içinde getirilen kısıtlamalar nedeniyle bir önceki yıla göre 72.471 ton azalışla 382.947 ton olarak gerçekleşti. 2021 yılında ürünlerini 10 farklı ülkeye ihraç eden Toros Tarım, İKMİB İhracatın Yıldızları Ödülleri’nin Kimyasal Gübreler kategorisinde ilk sırada yer aldı.

Beş yıl üst üste birinciliğini korudu

Ödül hakkında konuşan Tarımsal Sanayi Grubu CEO’su Hakan Göral, bu başarıya 5. kez ulaşmanın kendileri için çok anlamlı olduğunu ve Türkiye’nin ekonomisine katkıda bulunmayı çok önemsediklerini belirtti. Önceliklerinin her zaman Türk çiftçisinin ihtiyaçlarını karşılamak ve tarımı kalkındırmak olduğunu vurgulayan Göral, ihracatı etkin bir şekilde kullanarak kapasite kullanımını maksimize ettiklerini söyledi.

Hakan Göral, “2021 yılında 1.536.831 tonu iç piyasa ve 382.947 tonu ihracat olmak üzere 1.919.778 ton satış gerçekleştirdik. Honduras’dan Kenya’ya, 10 farklı ülkeye ihracat yaptık. Bundan sonra da yeni ülkelere açılmaya devam edeceğiz. Bu başarıları daha da artırabilmek için, sezon dışı ve kapasite fazlası gübrelerin ihracatının serbest bırakılması hem üretici firmalar hem de ülkemiz için daha doğru olacaktır,” şeklinde konuştu.