Katar’da 450 milyon dolarlık yeni proje

Tekfen İnşaat, 2005 yılından bu yana önemli projelere imza attığı Katar’da yeni bir endüstriyel projeyi daha portföyüne ekledi. Şirket, dünyanın en büyük LNG geliştirme projesi olan North Field East (NFE) Projesi kapsamında yürüttüğü işlere ek olarak, LNG Üretim Tesisleri’nin “Offsites 2” paketinin yapımını da üstlendi.

Tekfen İnşaat, Katar’da gerçekleştirdiği başarılı projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Katar’daki varlığını 2005 yılından bu yana çeşitli altyapı, endüstriyel tesis ve otoyol projeleriyle kesintisiz olarak sürdüren Tekfen İnşaat, ülkedeki portföyünü yeni projelerle genişletiyor.

Şirket, geçtiğimiz ocak ayında, dünyanın en büyük LNG geliştirme projesi olarak anılan North Field East Projesi’nin EPC-1 paketine ait “Common Offsites 2” genel işleri için 388 milyon ABD doları tutarında sözleşme imzalamıştı. Bu projeye ek olarak, 60 milyon ABD doları tutarındaki “Offsites 2” borulama ön imalat paketinin ihalesini de kazanan Tekfen İnşaat, Katar’daki portföyüne 2022 yılının ilk çeyreğinde toplam 450 milyon ABD doları tutarında yeni iş eklemiş oldu.

“Offsites 2” paketindeki ilave işlerin kapsamı, LNG proses ünitelerine yardımcı olacak üniteler ile bağlantı boru köprülerinin montajı, elektrik ve enstrümantasyon ile devreye alma işlerinden oluşuyor. 51 ay sürecek olan projenin, en yoğun döneminde 4 bin kişiye istihdam sağlaması planlanıyor.

Tekfen İnşaat Genel Müdürü Mustafa Kopuz

“Bu proje, LNG yatırımlarından daha fazla pay alabileceğimizin teminatıdır.”

Tekfen İnşaat Genel Müdürü Mustafa Kopuz, yaptığı açıklamada, “Katar’da bugüne kadar tamamladığımız ve halihazırda devam etmekte olduğumuz endüstriyel tesis, altyapı, otoyol ve stadyum projelerinin toplam bedeli 3,5 milyar dolar mertebesinde. Ülkedeki 17 yıllık geçmişimiz, sayısız kazasızlık rekorumuz, güvenilir bir çözüm ortağı olarak iş yapım performansımız, arkası gelecek LNG yatırımlarından daha fazla pay alabileceğimizin teminatıdır,” şeklinde konuştu.

Projeyle, karbon emisyonunun yüzde 25 azaltılması hedefleniyor

Boru hattının yanı sıra deniz yoluyla da taşınabilir olmasından dolayı, enerji tedarikinde güvenli ve çevreci bir kaynak olan LNG’nin dünyadaki en büyük üreticisi olan Katar, yeni yatırım hamlesiyle 2027 yılına kadar mevcut LNG üretim kapasitesini yüzde 64 oranda artırarak, yıllık 77 milyon tondan 126 milyon tona yükseltecek. Bugüne kadar yapılmış en büyük yekpare LNG projesiyle, aynı zamanda karbon emisyonunun da yüzde 25 oranda azaltılması hedefleniyor.