Tekfen Tarım, çocuklara taze meyvenin önemini anlatan bir film hazırladı

Mina’nın kiraz masalı

Tekfen Tarım ve Alanar Meyve, “Taze Meyve Ye” sosyal sorumluluk projesi kapsamında hazırlanan animasyon filmini 23 Nisan’da çocuklara armağan etti. “Mina’s Cherry Tale” (Mina’nın Kiraz Ağacı) adlı film, sürdürülebilir bir yaşam için doğayla bağ kurmanın ve taze meyve yemenin önemini anlatıyor. Filmde, büyük bir şehirde yaşayan Mina’nın doğaya duyduğu özlem ve çok sevdiği kiraz ağacıyla kurduğu ilişki bir masal tadında sunuluyor.

Yerli tarımsal üretimin en büyük oyuncularından olan Tekfen Tarım, çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ile topluma fayda üretmeyi de bir öncelik olarak görüyor. Çocukları mevsiminde taze meyve yemeğe teşvik etmek amacıyla “Taze Meyve Ye” bilinçlendirme kampanyasını başlatan Tekfen Tarım ve bağlı kuruluşu Alanar Meyve, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle Mina’nın Kiraz Masalı adlı animasyon filmini çocuklara armağan etti.

Sağlıklı bir nesil ve sürdürülebilir bir yaşam için doğayla bağ kurmanın ve taze meyve yemenin önemini küçük yaştaki çocuklara anlatmayı amaçlayan çizgi filmde doğa bilgisi, meyve sevgisi, aile ve paylaşım gibi temalar işleniyor. Büyük şehirde yaşayan Mina’nın çok sevdiği kiraz ağacını şehrin kalabalığında aramaya başlayıp kirazların nasıl yetiştiğini sorgulaması ve doğaya yönelmesi ile devam eden hikâye, çocukların yabancı dil gelişimini desteklemek üzere İngilizce olarak seslendirildi.

Kukla gösterimi de hazırlandı

Hikâye yazarı ve anlatıcısı Şule Koçoğlu Ünal’ın el yapımı kuklalarıyla karakterlerini yarattığı ve ödüllü görsel tasarımcı Cahit Can Hanyaloğlu’nun çekip kurguladığı film, “stop motion” animasyon tekniği ile kare kare, üzerinde 1,5 yıl çalışılarak hazırlandı. Filmde Şule Koçoğlu Ünal anneyi, kızı Mina Ünal ise kendisini seslendirdi. Ayrıca çocuklar için hikâyenin kukla gösterimi de hazırlandı. Pandemi sınırlamalarına uygun olarak gösteri farklı mekânlarda çocuklarla buluşacak.

Tekfen Tarım Genel Müdürü Emrah İnce, “Tekfen Tarım olarak bir yandan çiftçimizle omuz omuza vererek emeğin değerine sahip çıkarken, bir yandan da sosyal sorumluluk projelerimizle toplumun her kesimine ulaşmak için çalışıyoruz. Bu anlayışla, Alanar Meyve ile yürüttüğümüz ve yeni kuşağı mevsiminde taze meyve yemeğe teşvik etmeyi amaçlayan farkındalık projemiz ‘Taze Meyve Ye’ kapsamında bu filmi hazırladık. Filmimizi de, ülkemiz adına çok anlamlı bir gün olan 23 Nisan’da çocuklarımıza armağan etmekten çok mutluyuz,” diye konuştu.