Tekfen İnşaat

yeniden Kaşagan’da

Tekfen İnşaat’ın dolaylı bağlı ortaklığı İstek Construction LLP, Kazakistan’da NCOC firması ile 5 yıllık tadilat-inşaat sözleşmesi imzaladı. Böylece Tekfen İnşaat, 2004-2012 yılları arasında çeşitli projeler gerçekleştirdiği Kaşagan petrol sahasına yeniden adım attı.

Tekfen Mühendislik ve Taahhüt Grubu’nun Kazakistan’da faaliyet gösteren şirketi GATE İnşaat’ın bağlı ortaklığı İstek Construction LLP, Kazakistan’da NCOC (North Caspian Operation Company N.V.) firması ile çeşitli tadilat-inşaat hizmetlerinin sağlanmasına yönelik olarak 5 yıl süreli bir çerçeve sözleşmesi imzaladı.

GATE ve yerel ISKER LLP şirketlerinin %50-50 ortak olduğu İstek Construction, sözleşme uyarınca beş yıl süreyle NCOC tarafından verilecek iş emirleri doğrultusunda mevcut tesislerdeki tadilat-inşaat işlerini yerine getirecek.

TEKFEN’İN KAŞAGAN GEÇMİŞİ

Hazar Denizi’nin kuzey kısmında yer alan Kaşagan, dünyanın beşinci büyük petrol rezervini barındıran Kazakistan’ın en önemli petrol sahalarından biri. 2000 yılında keşfedildiğinde dünyanın ikinci büyük petrol sahası konumundaki Kaşagan, Tekfen İnşaat’ın da birçok önemli projeye imza attığı bir bölge. Tekfen, bugüne kadar Kaşagan’da Endüstriyel Saha Binaları (2004-2010); Saha Geliştirme Projesi kapsamında Ana İnşaat İşleri (2005-2012); Enerji Santrali (2005-2009) ve Enerji Santrali 3. Etap (2009-2012) projelerini hayata geçirdi. Tekfen, bu projelerde 27 milyon kişi-saate ulaşan sıra dışı kazasızlık başarılarına ulaştı.