Hishtil-Toros’un desteğiyle Suriye’de binlerce fide yeşerecek

Hishtil-Toros Fidecilik, Suriye’de hayatın normalleşmesi ve ekonominin canlandırılması amacıyla başlatılan hibe kampanyasına 43 bin adet sebze fidesi bağışlayarak katıldı. Hatay’dan yola çıkan sebze fideleri, 29 Nisan’da Suriye’deki üretici ve çiftçilere ulaştırıldı.

Hishtil-Toros Fidecilik (HTF), iç savaş nedeniyle büyük bir yıkıma uğrayan Suriye’de hayatın normalleştirilmesine ve ekonominin canlandırılmasına katkı sağlamak amacıyla T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sebze fidesi hibe etme çağrısına olumlu yanıt verdi. HTF, Suriye’ye gönderilmek üzere Hatay Tarım Orman İl Müdürlüğü’ne büyük bölümü aşılı karpuz ve hıyar fidesinden oluşan 43 bin adet sebze fidesi bağışladı. Fideler, 29 Nisan’da Suriyeli çiftçilere ulaştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan HTF Genel Müdürü Lütfü Sav, “Bakanlığımızın Suriye’nin tarımsal açıdan kalkınmasına ve Suriye halkının yerleşik yaşamlarını sürdürme çabalarına destek olmak adına başlattığı seferberliğe dahil olabilmek bizim için büyük bir kıvanç kaynağı. Şu anda Suriye’de sebze üretiminde ciddi sıkıntılar var. Biz de ülkenin eski müreffeh günlerine dönmesine katkıda bulunmak amacıyla, bölgenin toprak yapısına kolayca uyum sağlayabilen aşılı karpuz ve hıyar fideleri bağışladık. Umuyoruz ki Türkiye’den giden bu fideler, Suriye’nin tarım ve ekonomisine can suyu olacak. Yaptığımız fide bağışlarının orada üretime dönüşmesini ve sofralardaki yerini almasını diliyoruz,” şeklinde konuştu.