Tekfen İmalat’tan ABD’ye ilk teslimat

Tekfen İmalat, ABD’den aldığı ilk siparişini Nisan ayında teslim ederek bir ilke imza attı. Son yıllarda yurt dışında hizmet verdiği coğrafyaları genişleten “Metal Terzileri”, ürün portföyünü de yeni malzeme ve teknolojilerle zenginleştirmeyi sürdürüyor.


Tekfen İmalat, ihracat yaptığı coğrafyalara yeni kıta ve ülkeleri de ekleyerek hizmet alanını genişletiyor. 2020 yılına kadar ihracat yaptığı 25 ülkenin çoğu Ortadoğu, Kafkasya ve Afrika ülkeleri iken, Tekfen İmalat bugün Avrupa ve Amerika’yı da pazarları arasına eklemiş durumda. 2020 yılında TOTAL şirketinin İngiltere, Fransa ve Belçika’daki rafinerileri için gerçekleştirdiği başarılı imalatlar, Tekfen İmalat için daha önce hiç ihracat yapmadığı zorlu ABD pazarının da kapılarını açtı. Böylece TOTAL Petrochemicals Refining USA Inc.’den alınan “Devolatizer Pre-Heater” siparişi, şirketin ABD’ye gerçekleştirdiği ilk ihracat olma özelliğini taşıyor. 3,5 metre çapında, 5,2 metre uzunluğunda ve boş ağırlığı 49,4 ton olan ekipman, ASME “U” damgalı ve National Board “NB” tescilli olarak bağımsız kontrol kuruluşu gözetiminde imal edildi. Üretimi yaklaşık 10 ayda tamamlanan ünitenin, geçtiğimiz Nisan ayında denizaşırı teslimatı yapıldı.

Tekfen İmalat'tan

sıra dışı üretimler

Tüpraş için Türkiye’de bir ilk!

FCC (Akışkan Katalitik Parçalayıcısı), modern petrol rafinerilerinin en önemli bölümlerinden birini oluşturuyor. Petrolün damıtılarak çeşitli ürünlere ayrıştırılması bu ünitede gerçekleşiyor. Tekfen İnşaat’ın Tüpraş İzmit Rafinerisi’nde yürüttüğü PCC Modernizasyon Projesi kapsamında, FCC ünitesinin en önemli kısımlarını oluşturan reaktör ve rejeneratörün mekanik dizayn ve imalatı da Tekfen İmalat tarafından yapılıyor. Bu proje aynı zamanda, FCC ünitesinin birçok farklı unsurunun bir arada Türkiye’de ilk kez Tekfen İmalat tarafından üretilmesi bakımından da önem arz ediyor.

FCC ünitesinin kalbi olan 4,6 metre çapında, 20,1 metre uzunluğunda ve 185,5 ton ağırlığındaki reaktörün imalatında, alaşımlı çelik üzeri paslanmaz çelik kaplanmış özel saclar kullanıldı. Özel bir gerilim giderme işlemine tabi tutulan ekipmanın iç yüzeyi de sıcaklık ve aşınma dayanımı sağlayacak şekilde refrakter ile kaplandı. Yine Tekfen İmalat tarafından üretilen 5,3 metre çapında, 21,3 metre uzunluğunda ve boş ağırlığı 206,7 ton olan rejeneratör ise FCC ünitesinin bir başka hayati parçasını oluşturuyor. Her iki ekipmanın da Tüpraş’a sevkiyatı, devasa boyutları nedeniyle Derince Limanı’ndan denizyolu ile gerçekleştirildi.

Alüminyum alaşımlı malzemeden üretilen ilk ekipman

Dünyadaki pazarını büyüten Tekfen İmalat, müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak amacıyla ürün portföyünü de farklı malzeme ve yeni tekniklerle zenginleştiriyor. 40 yılı aşkın bir süredir AKSA Akrilik ve Kimya Sanayi için proses ve depolama ekipmanları üreten Tekfen İmalat, AKSA’nın polimerizasyon reaktörlerinin imalatını da ilk kez kendi bünyesinde gerçekleştirdi.

2,8 metre çapında, 5,8 metre uzunluğunda ve boş ağırlığı 19,8 ton olan özel alüminyum alaşımlı malzemeden imal edilen ekipmanın iç gövdesi 50 mm ve dış ceketi 30 mm kalınlığa sahip. Bu reaktör, Tekfen İmalat tarafından alüminyum alaşımlı malzemeden üretilen ilk ekipman olması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor.