Tekfen İnşaat

dünyanın en büyükleri arasında

Tekfen İnşaat, ENR 2021 listesinde, dünyanın en büyük 250 uluslararası müteahhitlik firması arasında 80’inci sırada yer aldı.

Uluslararası müteahhitlik sektöründe saygın bir yere sahip olan ENR (Engineering News Record) dergisinin hazırladığı “Top International 250 Contractors” (Dünyanın En Büyük Uluslararası 250 Müteahhidi) 2021 listesi açıklandı. Müteahhitlik şirketlerinin 2020 yılında ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirler esas alınarak hazırlanan listede Tekfen İnşaat, pandemi nedeniyle küresel pazardaki yaşanan daralmaya rağmen 80’inci sırada yer almayı başardı. Tekfen İnşaat, geçtiğimiz sene 65’inci sırada bulunuyordu.

Küresel inşaat pazarı yüzde 11 daraldı

ENR’ın “Toparlanmaya Giden Yolu Açmak” başlığını taşıyan bu seneki bülteninde, koronavirüs salgınının olumsuz etkileri nedeniyle uluslararası inşaat pazarının 2020 yılında yüzde 11 daralmayla 473,1 milyar dolardan 420,4 milyar dolara gerilediği belirtildi. Bültende, ENR 250 listesinin yayımlanmaya başladığı 2003’ten bu yana yıllık bazda en büyük daralmanın yaşandığına dikkat çekildi.

ENR 2021 bülteninin dikkat çekici sonuçlarından bir diğeri de Türkiye’nin listeye giren firma sayısı itibarıyla geçen senelere göre bir sıra kaybederek üçüncülüğe gerilemesi oldu. Listede Türkiye 40 firma ile Çin’in (78 firma) ve ABD’nin (41 firma) ardından üçüncü sırada yer aldı. İnşaat firmalarının elde ettikleri gelir itibarıyla da Türkiye 18,3 milyar dolarla küresel pazardan yüzde 4,4 pay alarak 8’inci oldu.

Önümüzdeki dönemde toparlanma bekleniyor

ENR sonuçlarını değerlendiren Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, salgının yol açtığı olağanüstü şartlara rağmen Türk firmaların elde ettikleri başarının önemine dikkat çekti. Önümüzdeki dönem için dünya ekonomisinde toparlanmayı destekleyecek büyük altyapı projelerinin hayata geçirilecek olmasının kendilerine umut verdiğini belirten Erdal Eren, “Bu nedenle salgın öncesinde ortaya koyduğumuz yurt dışında kısa vadede 20 milyar dolar büyüklüğünde yıllık yeni projeye ulaşma hedefimiz sürüyor. Orta vadede ise yurt dışında yıllık 50 milyar dolarlık yeni proje üstlenmeyi hedefliyoruz. Müteahhit ve müşavirlerimizin uluslararası başarıları, hizmet ve mal ihracatımızda da artış ile ekonomimize daha fazla döviz girdisi sağlanması ve Türk işgücüne daha çok istihdam olanağı yaratılması anlamına geliyor. Küresel başarılarımız, ekonomimiz için önemli bir kaynak oluşturuyor” şeklinde konuştu.